Hurda Teşviği

Hurda araç indiriminden kimler yararlanabiliyor?

Hurda araç indiriminden yararlanabilmeniz için 16 yaş ve üzeri araç sahibi olmanız gerekmektedir. 2003 model yılı veya daha eski araçlar hurda teşviği kapsamında değerlendirilecektir.

1999/1995/1990 model aracım var, indirimden faydalanabilir miyim?

Hurda araç indiriminden yararlanabilmeniz için 16 yaş ve üzeri araç sahibi olmanız gerekmektedir.

Hurda indirimi hangi araçları kapsıyor?

Hurda araç indirimi 16 yaş ve üzerindeki otomobil, minibüs, midibüs, pick-up, otobüs, kamyonet ve kamyonları kapsamaktadır.

Benim minibüsüm var hurda indiriminden yararlanabilir miyim?

Hurda araç indirimi 16 yaş ve üzerindeki otomobil, minibüs, midibüs, pick-up, otobüs, kamyonet ve kamyonları kapsamaktadır.

Hurda indirimi hangi araçları kapsamıyor?

Hurda araç indirimi motosiklet ve traktörleri kapsamamaktadır.

Traktörümü hurdaya verebilir miyim?

Hurda araç indirimi traktörleri kapsamamaktadır.

Hurda indirimi ne kadar olacak?

Yeni alınacak aracın, 1.6 motorlu araç ve altı olmak kaydı ile, ÖTV baremine göre %45 ÖTV dilimine giren araçlar için 10 bin TL, %50 ÖTV dilimine giren araçlar için 8 bin TL, %60 ÖTV dilimine giren araçlar için 3 bin TL hurda teşviki sağlanmaktadır. Ticari araç sahiplerinin indirimden yararlanabileceği tutar ise 10 bin TL’dir. İndirim tutarının, aracın türüne, modeline ve niteliklerine göre değişkenlik gösterebildiğini hatırlatmak isteriz.

Hurda araç indirimi ne zamana kadar sürecek?

Hurda araç teşviki, 31 Aralık 2019 günü son bulacaktır.

Hurda araç indiriminden yararlanmak için ne yapmalıyım?

Öncelikle hurda araç indiriminden yararlanmak için yeni araç sahibi olacak kişi ile hurda sahibinin aynı isim olması gerekmektedir. İşlemler için notere gidilerek ömrünü tamamlamış aracın hurdaya ayrılması için başvuru yapılmalıdır. Başvuru tamamladıktan sonra İl Özel İdareleri, Büyükşehir Belediyeleri ya da Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlüğü’ne ve ÖTA (ömrünü tamamlamış araç) teslim yerlerine aracınızı teslim edebilirsiniz. Aracı teslim alandan, onaylı araç kayıttan düşme ve bertaraf formunu alıp işlemleri başlattığınız notere giderek süreci sonlandırabilirsiniz.

İl Özel İdaresi’nden başvuru yapabilir miyim?

Hurda araç indiriminden yararlanmak için öncelikle bir notere başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuzu tamamladıktan sonra bulunduğunuz yerdeki İl Özel İdaresi’ne aracınızı teslim edebilirsiniz.

Makine Kimya Endüstrisi’nden başvuru yapabilir miyim?

Hurda araç indiriminden yararlanmak için öncelikle bir notere başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuzu tamamladıktan sonra Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlüğü’ne aracınızı teslim edebilirsiniz.

Isuzu D-Max E-Bültenine Kayıt Olun